از اولین کوهنویس های تبریزی حفاظت از کوهستان وظیفه ماست .....شكار ممنوع....

شركت Lippi Selk با ارائه جديدترين دست آورد خود در توليد كيسه خواب اميدوار است بتواند تحولي در امر ورزشهاي درون طبيعت بويژه كوه نوردي پديد آورد. فرم جالب طراحي اين مدل كيسه خواب، راحتي و گرما و همچنين تحرك بالا در زمان بيداري از مزاياي اين مدل كيسه خواب به شمار مي آيد.

 

همچنين:

آزادي در حركت و جابجا كردن دست و پا، قابليت ايستادن، حركت، پوشيدن و درآوردن راحت، از ديگر مزاياي اين طراحي جديد به شمار مي آيد. 

شركت سازنده اين مدل را در طراحي هاي سه فصل توليد نموده. تنوع در رنگ، اندازه، و جنس از مزاياي اين كيسه خواب است. 

گرچه در آينده اي نزديك بيم توليدات مشابه چيني اين محصول مي رود، با اين حال فكر توليد آن مي تواند بخصوص در برنامه هاي هيماليا و كمپهاي بالا بسياري از مشكلات صعود و خواب را مرتفع نمايد.

البته بايد به ياد داشت اين كيسه خواب نمي تواند جايگزين مناسبي براي كت و شلوار پر در هنگام صعود باشد.

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۹/۱۹ساعت 14:48  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

صعود بدون اکسیژن زنان به اورستتا کنون تنها 5 زن از میان زنان فاتح قله اورست موفق شده اند این کوه را بدون بهره گیری از کپسول اکسیژن صعود نمایند.
لیدیا برادی کوه نورد نیوزلندی در سال 1988 به عنوان نخستین زن موفق به این کار شد. گرچه وی برای اثبات صعودش سالها تلاش نمود, ولی در نهایت توانست آنرا به ثبت برساند.
اما نفر دوم این لیست برای اثبات حقانیت خود هیچ نیازی به جدال با دیگران نداشت. الیسون هرگریوز کوه نورد پرقدرت اسکاتلندی در سال 1995 همچون یک ماشین قله را به تنهایی صعود نمود. گرچه متاسفانه یک سال بعد وی پس از فتح کی دو گرفتار طوفان شد و به همراه 5 کوه نورد دیگر ناپدید گردید. الیسون دارای دو فرزند پسر بود که در غیاب مادرشان که برای فتح 8000 متری ها به هیمالیا می آمد, پدر خانواده از ایشان نگهداری می کرد. وی درپاسخ آن عده که صعودش را با صعود انفرادی مسنر قیاس می کردند گفت: من و مسنر هر دو اورست را بدون اکسیژن و انفرادی صعود کردیم, با این تفاوت که مسنر در بازگشت چادر خود را در کوه جا گذاشت, ولی من همه وسایلم را به پائین بازگرداندم.
در سال 1998 فرانسیس آرسنتیو موفق شد به همراه همسر روس خود از مسیر شمالی بدون اکسیژن به قله صعود نماید. اما متاسفانه آن دو در بازگشت کشته شدند.


ادامه مطلب

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۹/۱۹ساعت 12:45  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

نيوس مروي

نيوس مروي كوه نورد زن ايتاليايي در 17 سپتامبر 1961 در شهر برگامو ديده به جهان گشود. وي در سال 1989 با رومانو بنت ديگر كوه نورد ايتاليايي ازدواج و از آن هنگام تمامي صعودهايشان را به اتفاق انجام داده اند.

رومانو بنت نيز در سال 1962 در تارويسيو كه از توابع آلپ ايتاليا است ديده به جهان گشود. وي نيز تاكنون به 10 قله 8000 متر پاي نهاده. بنت پيش از صعود سال 2006 به كي دو به همراه همسرش سه بار بر روي اين كوه تلاش نموده بود. وي صعودهاي بيشماري را بر روي كوههاي فني آلپ صورت داده و مسيرهاي زيادي را نيز در اين منطقه گشايش نموده، از تلاشهاي جالب او همچنين مي توان به صعود مسير جديد بر روي باگراتي دو 6450 متر در منطقه هيماليايي گاروال اشاره نمود.


ادامه مطلب

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۹/۱۹ساعت 12:40  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

كوهنوردي؛ سرگردان در توفان مشكلا‌ت - فرشيد فاريابي 
فرهنگ كوهنوردي - سعيد بهلولي 

فدراسيون مرجع قانوني براي تاييد صعود قله‌هاي پاكستان نيست

در حاشيه مصاحبه اخير رئيس فدراسيون كوهنوردي با اعتماد ملي؛ كوهنوردي؛ سرگردان در توفان مشكلا‌ت - فرشيد فاريابي 

يك سال از تغيير مديريت فدراسيون كوهنوردي كشور مي‌گذرد. مدت‌زماني كه قريب به اتفاق روز‌هاي آن شرايط جو ناپايداري بر آن حاكم بود و همچنان اين هواي توفاني، كوهنوردي كشور را در ميان مشكلا‌ت ساختاري و اجرايي سرگردان كرده است.

كوهنوردي اين فعاليت سردرگم در ميانه ورزش و ماجراجويي، اينك بسيار بيش از گذشته در ميان توفان مشكلا‌ت اجرايي و ساختاري سرگردان مي‌نمايد. در حالي كه بيماري مزمن مديريتي بي‌هيچ اميدي به بهبود، ساختار تشكيلا‌ت راهبردي فدراسيون را در قد و قامت باشگاهي كوچك و نحيف درگير در جزئي‌ترين امور اجرايي نگاه داشته است، نشانه‌هاي نگرانكنندهاي از رفتارهاي خارج از عرف و منطق فدراسيون‌نشينان در مواجهه با جامعه كوهنوردي به چشم مي‌خورد.
تغيير فرمايشي مديريت فدراسيون كوهنوردي و بي‌توجهي جدي سازمان ورزش به ساختار مديريتي و قوانين اجرايي آن در كنار ناديده گرفتن پيشينه اين فعاليت، منجر به تعيين دو سرپرست براي هدايت اين فعاليت به فاصله اندكي از هم شد؛ تغييراتي كه اوج سردرگمي مديريت اجرايي كلا‌ن اين ورزش را به دنبال داشت.
<هوايي> از مديران ارشد وزارت راه با چراغ سبز رئيس سازمان ورزش پس از كنار گذاشتن آقاجاني كه قريب به سه دهه بر كوهنوردي كشور حكم راند، هدايت فدراسيون را برعهده گرفت؛ امري كه بسيار بر مديريت پيشين كوهنوردي گران آمد. تغيير اخير خود آغاز كشمكشي سنگين بود و درنهايت منجر به كناره‌گيري هوايي و بازگشت كامل تيم مديريتي پيشين كوهنوردي دهه‌هاي گذشته شد. اين بازگشت تغييري اندك براي فدراسيون كوهنوردي در پي داشت و شعاعي دبير پيشين فدراسيون و از ياران نزديك آقاجاني در راس امور قرار گرفت. ‌ 
اينك با نگاه به حدود 2 سال سرپرستي و رياست محمود شعاعي همچنان نمي‌توان ثبات و آرامش را در كوهنوردي كشور به تماشا نشست.

ادامه مطلب

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۹/۱۹ساعت 12:28  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 


داود خادم اصل از اعضاي تيم ملي كوهنوردي كشور بود كه در تابستان سال 1383 هنگام صعود قله K2 ( دومين قله مرتفع كره زمين واقع در پاكستان ) در قالب يك تيم بين المللي ، بدليل گرفتاري در طوفان در حوالي كمپ سوم بهمراه يك كوهنورد روسي ناپديد شد . براي آشنايي بيشتر با وي ، مصاحبه اي كه يكسال قبل از درگذشتش با نشريه دانشجويي حباب در خرداد 1382 انجام داده است را در زير مي خوانيم :

 

- لطفا ضمن معرفی خودتان در مورد سابقه ورزشی خود برای ما بگوئید :

داود خادم هستم- متولد محله عباسی تهران در سال 1336. از سال 1355 ورزش را با رشته کشتی در باشگاه قدیمی نادر تهران شروع کردم و هم اکنون نیز بعنوان مربی در خدمت جوانان این باشگاه می باشم.

 

- آقای خادم کوهنوردی را از چه زمانی آغاز کردید؟

شروع جدی کوهنوردی من از سال 1360 بود، که تا حال ادامه داشته است.

 

- در مورد صعودهای خودتان به قلل مختلف بگوئید:

راستش آنقدر این قلل را رفته ایم که آمارش را فراموش کرده ایم، زندگی ما شده بالا رفتن از کوهها و زندگی با طبیعت ، ولی نمونه ای از صعودهای داخلی من عبارتند از : - عضو تیم زمستانی در صعود به دماوند در 22 بهمن 1362 -صعود زمستانی قله پسنده کوه در زمستان 1363-صعود زمستانی به قله خلنو بهمن 1364و1365 -صعود زمستانی آزاد کوه بهمن 1366 -صعود زمستانی به گرده آلمانها بهمن 1367 و 1369 و 1380 -صعود زمستانی دماوند از مسیر شمالی بهمن 1368 - صعود دیواره علم کوه از مسیر فرانسویها و لهستانیها تابستان 1369 -6 سال متوالی فعالیت بر روی دیواره بیستون و .....

 

- و صعودهای خارج از ایران؟

من عضو تیم ملی کوهنوردی ایران در صعود سال 1377 به اورست بودم که در این صعود تا ارتفاع 8000 متر بالا رفتم. در سال 1379 به قله چوآیو با ارتفاع 8201 متر و شیشا پانگما با ارتفاع 8046 متر در تبت صعود کردم. در بهار 1380 به قله ماکالو با ارتفاع 8463 متر و در بهار 1381 به قله لوتسه با ارتفاع 8516 متر صعود نمودم. همچنین بخاطر اقامت 10 ساله ام در ژاپن بیش از 80 بار قله فوجی یاما را صعود کردم، و عضو افتخاری تیم امداد و نجات توکیو بودم و.......

 

- چه پیشنهادی برای جوانهایی که به این رشته علاقه مند هستند دارید؟ 

 جوانها باید بدانند که ورزش حرفه ای در ایران یعنی درگیر شدن با مسائل اقتصادی و هزار مشکل دیگر اما وقتی عشق و علاقه باشد با تلاش زیاد میتوان شاهد موفقیت بود.

 

- و سخن آخر؟

آرزو میکنم مسئولین ورزش و دولت تمهیداتی را برای فعالیتهای بیشتر در زمینه های فرهنگی و ورزشی بیاندیشند تا انشاالله پرچم مقدس ایران عزیزبر بلندای تمامی قله های مرتفع جهان برافراشته شود.


منبع : www.kooheghaf.com


این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۹/۱۹ساعت 12:13  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 


مقبل هنرپژوه در روز 10 تیر 1362(1983میلادی) در شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی از پدر و مادری کرد دیده به جهان گشود. پدر بازاری بازنشسته و مادر خانه دار، دارای دو خواهر و یک برادر از خود بزرگتر است. تحصیلات ابتدایی تا پایان متوسط را در بوکان به پایان رساند.

در سال 1380 در رشته الکترونیک (فنی و حرفه ای) هنرستان شهید مفتح دیپلم گرفت و در همان سال در رشته الکترونیک دانشگاه ارومیه پذیرفته شد که بعد از 3 ترم به علت عضویت در تیم ملی و شرکت در برنامه های دو ماهه صعودها از دانشگاه اخراج گردید.ادامه مطلب

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۹/۱۹ساعت 12:10  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

روز بعد یکشنبه

87/03/11
صبح روز بعد وقتی از خواب بیدار شدیم و صبحانه نیمرو خوردیم از پشت قرارگاه قرخ بولاق رود کوچکی رد می شد و شاخه ای از آن به کنار قرارگاه می آمد و سربازان و خود ما برای ظرف شستن از آن با حوضی که تعبیه شده بود استفاده می کردیم . در کنار آن رودی که گفتم پر از داروی گیاهی یعنی علف کبک به زبان آذری ( کهلیوتی بود ) که همه کوهنوردان با آن آشنا هستند و در داخل چای می ریزند و از طمع و بوی آن لذت می برند . بود وقتی برای چیدن آنها نبود چون هم اینکه در گوشه گوشه سهند پر از اینهاست و برای جمع کردن وسایلمان که بایستی به قرارگاه بایاندر می رفتیم باید زود تر آماده می شدیم و وسایلمان را تحویل می گرفتیم .
خاصه با خوردن ناهار که گوشت و سیب زمینی سرخ کرده به همراه هندوانه شروع به تحویل گرفتن وسایلی از قبیل زیلو 3 / عدد پتو کهنه 3 عدد / فانوس / 20 لیتر نفت /کتری کوچک خم شده/ سینی والور نفتی / تشک / و تخت که ما نگرفتیم چون قرارگاه ما شاهیوردی درست پشت سهند از مراغه و امکان بردن وسایل به آنجا به سهولت انجام می گیرد به همراه سربازان وحدت / مظاهر / مهدی / صمد و خودم و مهندس اسفندی با بنز 911 به سمت قرارگاه بایاندر حرکت کردیم .
در راه از مرتع دودانلو که می گذشتیم در آنجا هم برای قرق مرتع چادری زده بودیم که دوست عزیزم ستواندوم وظیفه محمد موحدی ( علوم آزمایشگاهی دامپزشکی ) به همراه سرجوخه بهمن نویدان در آنجا می ماندند محمد زودتر از ما آمده بود صورتش را آفتاب سوزانده بود و موبایل من را که قرض گرفته بود قبل از آمدن که از آن استفاده کند متاسفانه آن هم آنتن نداده بود چون ایرانسل بود البته این رو هم بگم که ما قاچاقی موبایل داشتیم . محمد رو وقتی دیدم خیلی خوشحال شدم داخل چادرآنها دو عدد تخت وآنکارد شده و وسایل آنها هم مثل ما . موبایل را به من داد تا شاید در مسیر های دیگر آنتن دهد . در دو رو بر آنها یک اکیپ خواهر که از حوزه آمده بودند در حال جمع کردن دارو های گیاهی بودند و در مرتع اتراق کرده بودند.
بعد از دیدار چون باید زود حرکت می کردیم وحدت در دودانلو ماند و بهمن را بردیم . در سربالایی های دودانلو به بایاندر ماشین 3 بار خاموش شد وای چه شیبی و چه دره ای نمیشه تصور کرد که در این ارتفاع هستیم . بعد از حرکت گرد وخاک پشت کامیون را برداشته بود همه جامون خاکی شده بود دیگه نمیشه اعتراض کرد امکانات سال 1960 بود . در را ه از چشمه ها هم برای آب خوردن استفاده می کردیم و پل برفی را هم دیدیم که به قرارگاه بایاندر نزدیک شده بودیم بعد از ظهر بعد از سر پایینی ها و سربالایی ها وپیچ و خم ها ساعت 5 یا 6 بود که به قرارگاه بایاندر رسیدیم ..


ادامه مطلب

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۹/۱۹ساعت 10:11  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

در کوه ها آفرینش را تجربه میکنم و در هر صعودی دوباره زاده میشوم..

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۹/۱۹ساعت 9:46  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

 

خاطرات سهند من مظاهر صمد مهدی و محمد http://omidkouhestan.blogfa.com/page/sahand.aspx

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۹/۱۹ساعت 0:29  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

با سلام خدمت تمامی دوستان طی این اطلاعیه در نظر گرفته شده جهت معرفی بیشتر منطقه ها و کوهها ایران و تمامی کوههای شهرستانها از شما درخواست می شود گزارشات و به خصوص عکسهای خود را به ما بفرستید تا با نام خودتان در این وبلاگ قرار بگیرد تا تمام علاقمندان به راحتی به محل ها ی مورد نظر رفته و از این نقاط استفاده و با کوههای بسیار ایران آشنا شوند. omidkouhestan@gmail.com

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۷/۰۹/۱۵ساعت 17:13  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

هران- خبرگزاری ایسکانیوز: جواد گیاه شناس عضو سابق تیم ملی کوهنوردی کشورمان گفت: حوادث اخیر ورزش کوهنوردی کشور ماحصل سوء مدیریت حاکم براین ورزش است. عضو سابق تیم ملی کوهنوردی روز سه شنبه درگفتگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری ایسکانیوز گفت:متاسفانه سالجاری ، سال خوبی برای ورزش کوهنوردی ما نبود . در این سال حوادث منجر به فوت بسیاری رخ داد که بازخورد مناسبی در جامعه کوهنوردی کشور نداشته است . فوت سامان نعمتی در ارتفاعات نانگا پاربات و دو تن از کوهنوردان کشور در ارتفاعات لنین و نهایتا فوت دکتر بهاء لو در ارتفاعات هیمالیای نپال هزینه بسیار سنگین و دشواری را برای جامعه کوهنوردی کشور ایجاد نمود و دست آخر فوت همنورد خوبمان خلیل عبد نکویی پور نیز جامعه کوهنوردی را داغدار نمود. در خصوص علت و چرایی این حوادث موضوعات و مباحث بسیاری مطرح می گردد . عده ای آنرا جزء قوانین این ورزش تلقی کرده و مرگ در کوهستان را اجتناب ناپذیر می دانند . عده ای دیگر نیز ضعف سرپرستی را در تمامی حوادث کوهستان معیار عمده می دانند و اینچنین عنوان می کنند که مشکل سرپرستی است .

ادامه مطلب

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۷/۰۹/۱۵ساعت 14:48  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

تاریخ دوباره تکرار شد ، یاد محمد اوراز در ورطه فراموشی رشته کوههای هیمالیا و قله ״گاشبروم یک״ در شهریورسال 82 دلاور مرد کوهستان ایران را که سراسر عمر خود را صرف توسعه و ترویج ورزش نمود و در راه اعتلای نام و اعتبار ایران اسلامی بسیار تلاش کرده بود به کام خود کشید. رشته کوههای هیمالیا و قله ״گاشبروم یک״ در شهریورسال 82 دلاور مرد کوهستان ایران را که سراسر عمر خود را صرف توسعه و ترویج ورزش نمود و در راه اعتلای نام و اعتبار ایران اسلامی بسیار تلاش کرده بود به کام خود کشید.

״محمداوراز״در سن 33 سالگی و در حالی که تنها 160 متر به قله 8068 متری ״گاشبروم یک״ ، یازدهمین قله مرتفع دنیا فاصله داشت حدود 600 متر به پایین سقوط و پس از چند روز بیهوشی در بیمارستان شفا پاکستان، تسلیم خواست الهی شد و به دیار حق شتافت. در آن زمان هر کسی سعی می کرد خود را در یاد و گرامیداشت خاطره ״مرد کوهی ایران״ سهیم نماید. رییس جمهور،هیات دولت،نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رییس سازمان تربیت بدنی،استاندار و فرمانداران هر کدام با صدور پیامهایی از خانواده اوراز و ورزش ایران به خاطر از دست رفتن یک قهرمان ملی دلجویی می کردند. در آن زمان هر کسی سعی می کرد خود را طوری نشان دهد که همه بدانند او از کودکی ״اوراز ״را می شناخته و همه بدانند که چه قدر عاشق ورزش است.


ادامه مطلب

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۷/۰۹/۱۵ساعت 14:35  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

سَهَند نام قله‌ای در جنوب شهر تبریز، استان آذربایجان شرقی ایران است.
رشته کوه سهند به عنوان عروس کوهستانهای ایران مشهور می باشد . دامنه های سر سبز و چشمه های روان آن روح هر بیننده را جلا می دهد . این رشته کوه در شمال مراغه واقع بوده و بلندترین قله آن جام نام دارد . سهند و جام دو قله به هم چسبیده این رشته کوه می باشند.چشمه ای در قله این کوه وجود دارد که تقدس خاصی برای آن قائلند.
سهند عروس کوهستان‌های ایران رشته جبال سهند که در باورهای آیینی اسطوره شناسی جایگاه برجسته‌ای دارد، به نظر برخی از محققان کوه سهند همان کوه اسنوند است که در اوستا آمده و زرتشت در آنجا با الهه آبها گفتگو کرده است. سهند رشته‌ای از جبال البرز است که در شمال مراغه و از غرب به شرق کشیده شده و بلندترین قله آن ۳۷۱۰ متر ارتفاع دارد. قسمت اعظم سهند در سال پوشیده از برف است. در صورت برنامه‌ریزی و تعریف زیر ساخت‌هایی چون تله‌کابین و پیست اسکی‌های مدرن می‌توان بخش اعظمی ‌از جهانگردان عرب را به این وادی جذب کرد، به خصوص که دامنه‌های سهند در طول سال پوشیده از گل و ریحان و لاله واژگون بوده و این امر جلوه‌های بدیعی از طبیعت را در منظر گردشگران به تماشا می‌گذارد.

 

مشخصات کوه : 

ارتفاع : ۳۷۰۷ متر

مکان : شمال غربی ایران

ارتفاع نسبی : ۱۸۲۶ متر

گونه : آتشفشانی مطبق

آخرین فوران :  ناآشکار، احتمالاً دوران هولوسن

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۷/۰۹/۱۴ساعت 17:51  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

قله ی برودپیک -8047 متر

 

 

تیم هیمالیا نوردی منتخب هیئت کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران پس از برگزاری اردوهای آمادگی و گزینش نهایی شنبه آینده برای فتح قله برودپیک عازم پاکستان می‌شود.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون کوه نوردی و صعود های ورزشی؛ قله ی برودپیک دوازدهمین قله مرتفع جهان با ارتفاع ‪ ۸۰۴۷‬متر است که در مرز چین و پاکستان قرار دارد ...

تیم هیمالیا نوردی تهران متشکل از ‪ ۱۰‬کوهنورد خواهد بود . عظیم قیچی ساز ، عباس رنجبری ، مهدی حبیبی ، صفدر ظهوری ، مهدی اکبری ، هادی صابری ، محمد نادریان ، سعید سلطانی ، علی نصیری و محمود هاشمی تیم صعودکننده به این قله هستند. همچنین حمید اولنج ، جلال چشمه قصابانی و علیرضا بهپور به ترتیب به عنوان سرپرست ، کمک سرپرست و پزشک این تیم را همراهی خواهند کرد.

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۷/۰۹/۱۴ساعت 17:45  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

نشریه ی صعودنشریه ی خبری "کمیته روابط عمومی فدراسیون" با عنوان « صعود » منتشر می شود .

این نشریه که اولین شماره اش در تیر ماه جاری منتشر خواهد شد ، بصورت ماهیانه و شامل اخبار و فعالیتهای فدراسیون و هیئت ها ، گفتگو با قهرمانان تیم های ملی و پیشکسوتان ، اخبار خارجی ، در آئینه رسانه ها ، معرفی تولید کنندگان داخلی ، خط صعود ( نظرات مخاطبان ) ، تازه های نشر ، محیط زیست ، گزارش ، پیام های فرهنگی و آموزشی ، مقاله علمی و مطالب متنوع و خواندنی دیگر است ...

 

« صعود » در اولین گام ها ؛ با تیراژ یک هزار نسخه ، چهار رنگ ، در صحافی روزنامه ای (در ۸ الی ۱۲ صفحه ؛ قطع A۳ ) ، توزیع محدود ( ولی با ارائه نسخه ی اینترنتی ) منتشر خواهد شد .

ضمن سپاس از همه بزرگوارانی که با مشاوره های ارزشمند خود ما را در ترسیم چشم انداز ، اهداف ، ساختار و نحوه ی عملکرد انتشار این نشریه مساعدت نموده اند ، امید است پس از نشر نیز ، مخاطبان گرامی با ارائه نقطه نظرات گرانقدر خود ، در تقویت « صعود » یاریگر ما باشند

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۷/۰۹/۱۴ساعت 17:44  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

گروه کوهنوردی توانا
یک گروه خانوادگی _ کوهنوردی است. و با هدف ترویج فرهنگ کوهنوردی و سلامت جسمی، روحی و اخلاقی در بین خانواده ها فعالیت می کند.
تلفن های تماس: 09151113526 - 09155062528

آدرس:مشهد _ جنب سلمان فارسی 4 پلاک 115 دفتر بیمه آسیا

تلفن:05118422038 و05118421995 mehrdadzehtab@yahoo.comاین صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۷/۰۹/۱۳ساعت 16:23  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

رسول عار ف متولد سال ١٣١٩ از بزرگ مردان کوهنوردی کشور بود که در رشد و تعالی ورزش کوهنوردی فارس، تلاشهای موثری را انجام داده بود. در کارنامه فعالیتی ایشان، ریاست هیئت کوهنوردی فارس و همچنین مربیگری تیم کوهنوردی دانشگاه شیراز به چشم میخورد.

 زنده یاد رسول عارف یکی از بنیانگذاران روز کوهنورد فارس بود که جهت برپایی این روز باشکوه تلاشهای زیادی کرد.

این مرد بزرگ نه بواسطه فعالیت های درخشان خود در ورزش کوهنوردی بلکه به خاطر منش و اخلاق نیکوی خود همواره در دل و جان کوهنوردان جای دارد.

او که در سالهای آخر عمر خویش در بستر بیماری به سر می برد سرانجام در شامگاه روز دوشنبه ۴ آذر ماه ۸۷ پس از ١۴ سال جدال با مرگ، ندای حق را لبیک گفت و در بستر مرگ آرمید. 
 
گروه کوهنوردی کوهیاران پارس ضایعه درگذشت این مرد کوهستان را به جامعه کوهنوردان کشور و خانواده محترم ایشان تسلیت عرض می نماید. 

مراسم تشییع پیکر آن مرحوم در روز چهارشنبه مورخ ۶/٩/٨٧ ساعت ٨:٣٠ صبح از مقابل درب منزل ایشان واقع در بلوار مدرس، خیابان سردخانه، خیابان نیرو پلاک ٢۴ انجام خواهد شد

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۹/۰۵ساعت 12:28  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

پیکر زنده یاد « خلیل عبد نکویی » كه حدود دو هفته پيش به علت تخليه انرژي و هایپو ترمی در حین بازگشت از غار پراو فوت كرده بود، بيرون كشيده شد. این براي نخستين بار در تاريخ غارنوردي ايران است که ، پیکر یک غارنورد از داخل چاه دهم اين غار بيرون آورده شده است . براي این انتقال سخت ؛ دو گروه از هيات‌هاي کوه نوردی كرمانشاه و همدان ، تلاشی يك هفته‌اي و در خور تقدیر را انجام دادند. طي 4 سال گذشته 3 غارنورد دیگر نیز در اين غار جان خود را از دست داده بودند که تلاش‌ها براي بيرون كشيدن پیکر این افراد اغلب ناموفق بوده است.

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۷/۰۹/۰۳ساعت 13:22  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

رييس فدراسيون كوهنوردي و صعودهاي ورزشي دلايل سقوط دكتر بهاءلو پزشك تيم ملي اميد و كليه اقدامات انجام شده براي يافتن وي را تشريح كرد. به گزارش ايسنا، در حدود يك ماه پيش دكتر سعيد بهاء لو پزشك تيم ملي اميد كوهنوردي در مسير بازگشت از قله‌ي تيلي چوپيك هيماليا دچار سانحه شد و سقوط كرد. در پي اين حادثه، برنامه‌ي جست‌وجوي گسترده‌اي انجام شد. اما جست‌وجوگران موفق به يافتن اثري از وي نشدند و تنها كفش و لوازم پزشكي‌اش كشف شد. محمود شعاعي رييس فدراسيون كوهنوردي و صعودهاي ورزشي در گفت‌وگوي اختصاصي با خبرنگار ورزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) جريان اين جست‌وجو را به طور كامل تشريح كرد. * نفرات خوبي انتخاب شده بودند

ادامه مطلب

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۷/۰۹/۰۲ساعت 13:23  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

جستجوگران وسايل شخصي دكتر بهاءلو را پيدا كردند. معاون سازمان تربيت بدني و رييس مركز توسعه ورزش قهرماني و حرفه اي از پيدا شدن " كوله پشتي" و "كيف دستي" پزشك تيم ملي كوهنوردي كشورمان در ارتفاعات كاتماندوي نپال خبر داد. كيومرث هاشمي در گفت وگو با سايت خبري سازمان اظهار داشت: از همان زمان كسب اطلاع از وقوع چنين اتفاقي با دستور معاون رییس جمهور و رییس سازمان ،ستادي با حضور اينجانب تشكيل شد و با وجود اينكه جستجو در ارتفاع6500 متري واقعا" كار مشكلي است به صورت جدي پيگير موضوع هستيم و آخرين خبر در اين زمينه حاكي است كه جستجوگران كيف دستي و كوله پشتي دكتر بهاء لو را پيدا كرده اند. وي ادامه داد: هم اكنون رييس فدراسيون كوهنوردي و همسر دكتر بهاءلو با يك فروند بالگرد به همراه ساير جستجوگران در منطقه حضور دارند .ضمن اينكه نفر دوم سفارت جمهوري اسلامي ايران در دهلي نيز از نزديك پيگير اين جستجوست. معاون سازمان تربيت بدني اظهاراميدواري كرد كه تلاش جستجوگران هرچه سريع تر نتيجه دهد و دكتر بهاءلو با سلامتي كامل به آغوش خانواده اش بازگردد.

peonews.com - شنبه 18 آبان 87


ادامه مطلب

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۷/۰۸/۱۷ساعت 13:20  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

تیم ملی امید کوه نوردی کشورمان برای اولین بار موفق به صعود قله ی 7134 متری « تیلیچو پیک » در ارتفاعات هیمالیا شد  ، اما متأسفانه ؛ در حین بازگشت ، پزشک همراه تیم ملی  دچار حادثه شده و سقوط می کند !
 این تیم متشکل از 8 کوه نورد رده ی سنی امید ،  به سرپرستی «حسین امانی» و همراهی « دکتر سعید بهاءلو » به عنوان پزشک ارتفاع ، جمعه 12 مهر ماه ، کشور را به قصد صعود قله ی 7134 متری « تیلیچوپیک »  در کشور نپال ، ارتفاعات هیمالیا - منطقه آناپورنا - ترک کرد ...


ادامه مطلب

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۷/۰۸/۱۱ساعت 22:32  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

باتوجه به فرا رسیدن فصل زمستان و نظر به حساسیتهای انجام صعود زمستانی کوهنوردان که متاسفانه معمولاً حوادثی را نیز در بردارد، روابط عمومی فدراسیون کوهنوردی با صدور اطلاعیه ای عموم هموطنان عزیز و علاقمند به کوهنوردی را به رعایت چندین نکته ایمنی به شرح ذیل توصیه کرد :

Ø      همراه داشتن پوشاک کافی و مناسب فصل

Ø      آگاهی یافتن از وضعیت آب و هوایی، قبل از صعود به ارتفاعات

Ø      آگاه نمودن خانواده، نزدیکان یا دوستان از جزئیات زمانی و مکانی صعود و برگشت

Ø      استفاده از مسیرهای مشخص و پاکوب شده جهت صعود و فرود

Ø      زمانبندی مناسب جهت به پایان رساندن برنامه قبل از تاریکی هوا (بهترین زمان اقدام به بازگشت: ساعت 14)

Ø      به همراه داشتن وسایل ضروری کوهستان شامل : مواد غذایی کافی و وعده غذایــی اضافه، تجهیــزات روشنـایی، سـوت، قطب نما، نقشه منطقه ای کوهستان، کمکهای اولیه، چاقو، کبریت، کارت شناسایی، گوشی همراه

Ø      اشراف داشتن بر منطقه صعود از لحاظ مسیرها و نقاط خطرناک (پرتگاهها، مناطق بهمن خیز، مناطق با احتمال ریزش سنگ و ...)

Ø      خودداری از صعود انفرادی، همراه بودن با گروه و افراد مجرب

Ø      پرهیز از اجرای برنامه هایی که فراتر از توانایی جسمی، فنی و روحی است.

Ø      خودداری از رفتن به ارتفاعات تا 72 ساعت پس از بارش برف (به لحاظ احتمال ریزش بهمن)

Ø      استفاده از لباسهایی با رنگهای واضح (قرمز، زرد و فسفری)

Ø      توجه به علائم هشدار دهنده، تابلوهای راهنمای مسیر، هشدارهای افــراد مجرب، امدادگران و افرادی که از ارتفاع برمی گردند.

Ø      فراگیری آموزش های کوهنوردی در مراجع ذیصلاح (هیئتهای کوهنوردی و باشگاهها)

Ø      همراه داشتن شماره تماس ارگانهای امدادرسان منطقه (اورژانس، هلال احمر، نیروی انتظامی)

  

روابط عمومی

فدراسیون کوهنوردی

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۷/۰۸/۰۹ساعت 22:50  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

نظر به برگزاری دوره مربی‌گری درجه 2 سنگ‌نوردی مورخ 15 لغایت 19 مهرماه، اسامی پذیرفته‌شدگان دوره به شرح زیر اعلام می‌گردد:

1- حسین بلنداختر       تهران

2- مجید درودگر            تهران

3- حسام‌الدین کرجی     کرمانشاه

4- اسدالله مشکینیان   خراسان رضوی

5- رضا خوشدل          خراسان رضوی

6- علی کاووسی        خراسان رضوی

ضمناً نامبردگان حداکثر تا 29 اسفند ماه جهت تکمیل مدارک مهلت دارند و پس از تاریخ فوق، دوره برگزار شده باطل اعلام می‌گردد

سایت فدراسیون کوه نوردی و صعود های ورزشی - 1/8/87

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۷/۰۸/۰۹ساعت 22:26  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

ليلا اسفندياري، سرپرست برنامه صعود به قله نانگاپاربات در برنامه گزارش اين صعود كه روز سه‌شنبه، هفتم آبان و با حضور بيش از 500 كوهنورد برگزار شد، گفت: «صعود به قله نانگاپاربات نتيجه تصميم‌گيري در مهر سال 86 بود.» 

او گفت: «اين فكر پس از تاييد كاظم فريديان كه از نظر فني به تجاربي دست‌يافته، نهايي شد و پس از انصراف جمعي از كوهنوردان باشگاه دماوند از صعود به قله برودپيك، برنامه‌ريزي و اجراي برنامه به همراه اين گروه آغاز شد.» 
اسفندياري، با اعلام اينكه "نارون آرا" اسپانسر اين برنامه بود، توضيح داد:‌«24 خرداد پس از تمرينات، عاز پاكستان شديم و صعود به قله از مسير "كينشوفر" را آغاز كرديم.» 
در ادامه

ادامه مطلب

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۷/۰۸/۰۸ساعت 22:21  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

تیم ملی کوهنوردی بانوان ایران در رده سنی امید و جوانان که برای فتح قله 7058متری جیاجی کانگ عازم هیمالیا شده بودند ، این قله را فتح کرد.

به گزارش روز پنجشنبه گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران"ایسکانیوز"،اعضای تیم ملی کوهنوردی بانوان ایران را فرشته خادمی طلب ، شیما جمشیدی فر ، مریم خمسه و مریم ساعی پارسا از استان تهران ، بدری ولیان از استان سمنان ، رقیه صالحی از آذربایجان غربی ، معصومه نظرزاده از لرستان و آزاده معزی از استان مرکزی تشکیل می دهند.
این صعود به سرپرستی پوریا پرچمی دبیر کمیته هیمالیا نوردی فدراسیون و به همراهی دکتر شهبازی به عنوان پزشک ارتفاع ( رئیس کمیته پزشکی فدراسیون ) صورت می گیرد.

تهران-خبرگزاری ایسکانیوز 2/8/87

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۷/۰۸/۰۶ساعت 20:56  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

هشت کوه نورد به قصد صعود به قله جیاجی خانگ (۷۰۵۸متر)در منطقه هیمالیا مهر ماه جاری راهی نپال می شوند .

در پایان پنج مرحله اردوی آمادگی و انتخابی تیم ملی ؛ بانوان فرشته خادمی ، شیما جمشیدی فر ، مریم خمسه و مریم ساعی پارسا از استان تهران ، بدری ولیان از سمنان ، رقیه سعدیی از آذربایجان غربی ، معصومه نظرزاده از استان لرستان و آزاده معزی از استان مرکزی به عنوان ترکیب نهایی تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی برای صعود به قله ۷۰۵۸ متری جیاجی خانگ در منطقه هیمالیا معرفی شدند .

این صعود که حدودا به مدت یک ماه به طول خواهد انجامید ، نیمه مهرماه جاری به سرپرستی پوریا پرچمی دبیر کمیته هیمالیا نوردی فدراسیون و به همراهی دکتر شهبازی به عنوان پزشک ارتفاع ( رئیس کمیته پزشکی فدراسیون ) صورت می گیرد.

تیم ملی امید آقایان در راه صعود به « تیلی چو پیک » 

پس از انجام سه مرحله اردوی آمادگی و انتخابی اسامی نفرات منتخب تیم ملی امید آقایان نیز به همراه نفرات ذخیره آن  اعلام شد .

 بر این اساس آقایان سید محمد واسع سید موسوی از استان کردستان ، حمید نائینی از استان همدان ، ایرج معانی از استان اردبیل ، سعید حاجی بیگلو از استان خراسان رضوی ، احسان رحیمی از استان آذربایجان غربی ، وحید طهوری از استان تهران ،  فرزاد ارج از استان زنجان و سامان طهمورثی از استان کرمانشاه به عنوان نفرات منتخب و آقایان حسین مقدم از استان زنجان ، سید محمد سید آقایی از استان تهران ، سینا حسینی از استان آذربایجان غربی و محسن سعید زاده از استان زنجان به ترتیب به عنوان نفرات اول تا چهارم ذخیره انتخاب شدند .

این تیم نیز در نیمه اول مهرماه جاری به سرپرستی حسین امانی و همراهی دکتر بهالو به عنوان پزشک ارتفاع تیم به منظور صعود به قله ی ۷۱۳۴ متری تیلی چو پیک عازم کشور نپال خواهد شد .

روابط عمومی فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۷/۰۷/۲۶ساعت 23:23  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

دبيركل اتحاديه بين‌المللي غارنوردي با تاكيد بر اهيمت حفاظت از غارها گفت : «اين وظيفه ماست كه با كمك مسوولان اهميت حفاظت از غارها را نشان دهيم.»
 
به گزارش ميراث‌خبر، فدي نادر، دبيركل اتحاديه بين‌المللي غارنوردي در مراسم اختتاميه نخستين اردوي بين‌المللي غارنوردي كه با حضور دبيركل و اعضاي اتحاديه بين‌المللي غارنوردي، روز دوشنبه 15 مهر برگزار شد، با اعلام اينكه "ما آمده‌ايم تا با شما غارنوردي كنيم" گفت: «ما حدود 11 روز در ايران كار غارنوردي كرديم. 14 نفر از مليت‌هاي بلژيك، كرواسي، لبنان و سوييس و 40 نفر از ايران ما را در اين برنامه همراهي مي‌كردند.»

ادامه مطلب

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۷/۰۷/۱۸ساعت 23:18  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

چگونه از ارتفاع زدگی جلوگیری کنیم

ارتفاع زدگی یا  Altitude Sickness مشکل یا بیماری موقتی است که در اثر قرار گرفتن در ارتفاع زیاد و کاهش فشار و سطح اکسیژن موجود در هوا برای افراد ایجاد می گردد که عوارضی چون خون دماغ، تهوع و ... را به همراه دارد. به منظور جلوگیری از این مشکل می بایست  که به آرامی  و به مرور ارتفاع خود را افزایش دهید تا بدن شما به ارتفاع عادت نماید. یک داروی مناسب و گیاهی جهت جلوگیری از این عارضه قرص های جینکو (Ginkgo biloba) است. این قرص ها از برگهای درختی به همین نام استخراج و در کشور چین سابقه مصرف آن به 5000 سال پیش بر می گردد. این  گیاه برای تقویت حافظه نیز مناسب است. در هر روز دو عدد قرص 100 میلیگرمی  و از چند روز قبل از کوهنوردی نیز شروع به استفاده از این دارو نمایید. اثر دیگر این دارو افزایش  جریان خون به اندامها و گرم ماندن آنها بخصوص دستها و پاها و جلوگیری از سرمازدگی است

منبع :طبیعت گردی

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۷/۰۶/۲۴ساعت 18:34  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

 

خريدن يك دوربين ديجيتال وسوسه‌اي است كه همه مارا مبتلا كرده است. چه كساني كه دوربين عكاسي را صرفا يك وسيله تجملي پنداشته و به عنوان يك وسيله كه بودنش خوب و نبودنش فرقي برايشان ندارد به آن نگاه‌ميكنند و چه كساني كه دوربين عكاسيشان مهمترين و عزيزترين چيزي است كه دارند و حتي كساني كه در اردوي مخالفان سرسخت تكنولوژي‌هاي نوين در عكاسي هستند حداقل يكبار به سرشان زده كه كاربا دوربين عكاسي ديجيتال را تجربه كنند .
خريدن دوربين ديجيتال نيز مانند خريدن هر وسيله ديجيتالي ديگري فرآيندي است كه نياز به دقت و داشتن حوصله دارد. چه اينكه يك هفته بعد از خريدن تازه متوجه ميشويم كه دستگاهي كه خريده‌ايم چيزي نيست كه ميخواستيم و شايد تاحدودي نيز به اين نتيجه برسيم كه پولمان را دور ريخته ايم .
از آنجا كه در كشور ما ايران ، ايران زيبا ، اكثر فروشندگان اطلاعات چنداني از محصولي كه مي فروشند را در اختيار ندارند و نهايتاً به عناويني چون " رُنده بازاره ، بچه ها دارند خوبه ، من خودم از همين دارم، از كار دراومده و جواب داده و …" بسنده مي كنند ، لازم است كه خود ما به دنبال كسب اطلاعاتي در خصوص محصولي كه ميخواهيم تهيه كنيم باشيم. مراجعه به سايت توليدكننده محصول ، مقايسه تستهاي انجام شده برروي محصول ، پرس و جو از كساني كه از محصول مورد نظر استفاده كرده‌اند و بررسي نشريات معتبر، همگي ميتوانند كمك به سزايي در راهنمايي خريد ما باشند. 
10 نكته مهم در خريد دوربين ديجيتالي اولين گام در خصوص اطلاع رساني به خوانندگان محترم است. سعي بر اين است كه در ادامه اين مبحث به بررسي نكات مهم و نيازمند توجه در مورد ديگرسخت افزارها نيز بپردازيم . لازم به توضيح ميدانم هدف ما انتخاب يك دوربين ديجيتالي است نه صرفاَيك اسباب‌بازي چيني .

1 – تلۀ مگاپيكسل : بوسيله پيكسل ها فريب داده نشويد.
پيكسلها كيفيت تصوير ثبت شده را تعيين نمي‌كنند. آنها مشخص ميكنند كه اندازه تصوير چقدرمي‌تواند بزرگ باشد. چه خوب بود كه كيفيت تصوير فقط به تعداد پيكسل موثر دوربين وابسته بود. به نظر من لنز نصب شده روي دوربين و پردازشگر تصوير دوربين از اولويت بالاتري برخوردارند. فكر نمي‌كنم كه تصوير گرفته شده توسط دوربين 1Creative 3000Z قابل مقايسه با 2Canon A300‌ باشد.‌ هرچند كه تعدادمگاپيكسل اسمي اولي بيشتر از دومي است. توليدكنندگان دوربينهاي ديجيتال سعي ميكنند براي بالاتر رفتن كيفيت تصوير نهايي از پردازشگر قوي‌تر ، لنز با شفافيت بيشتر و در نهايت سلول 3CCD بهتر استفاده كنند. ( به نظر شما چرا سوني از لنز كارل‌زايس4 استفاده ميكند ؟ )

2- اپتيكال ، اپتيكال ، اپتيكال :  دلتنگي براي ديدن پيكسلهاي تصوير.
واقعا دوست داريد كه پيكسل‌هاي تشكيل دهنده تصوير را ببينيد ؟ براي اين‌كار بهتر‌نيست از يك ذره‌بين استفاده كنيد ؟ زوم ديجيتال هرقدر هم كه ضريب X آن بزرگتر باشد فايده‌اي ندارد. عملا فاكتور بي‌مصرفي است كه براي بالابردن قيمت دستگاه و استفاده در فروشگاه به دستگاه اضافه شده‌است. ساده توضيح مي‌دهم. در زوم اپتيكال لنز به جلو و عقب حركت ميكند و بزرگنمايي و كوچك نمايي تصوير به وسيله اين تكنيك حاصل ميشود. اما زوم ديجيتال فاكتوري است كه تماما در پردازشگر تصوير دوربين صورت ميگيرد. در اين نوع زوم تصوير ثبت شده بر روي سنسور CCD بزرگ ميشود. مشكل كجاست ؟ تصويري كه به اين وسيله بزرگ شود شطرنجي شده و اصطلاحا  Pixelizeميشود. هر قدر زوم اپتيكال يك دوربين ديجيتال بالاتر باشد نمايانگرآنست كه شما ميتوانيد تصاوير دورتري را با جزئيات كامل ثبت كنيد. زوم اپتيكال معادل زوم در دوربينهاي آنالوگ است . به عنوان مثال زوم اپتيكال 5X در دوربينOlympusC-8080 معادل 140- 28 در دوربينهاي آنالوگ است . ( به نظر شما چرا دوربين C-8080 5Olympus زوم اپتيكال5X و زوم ديجيتال 3X دارد ؟امكان نداشت كه سازنده زوم ديجيتال 50X براي اين محصولش در نظر بگيرد ؟ )


ادامه مطلب

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۷/۰۵/۱۲ساعت 19:55  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

منبع: ایلام

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۷/۰۵/۱۱ساعت 21:12  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

سماموس
 
صعود به قله سماموس در ارتفاع 3719 متري البرز غربي
 

مسيرهاي صعود : 1- گيلان –رودسر- كلاچاي- نرسيده به چابكسر دوراهي سياهكلرود جواهر دشت - قله

2- رامسر- جواهر ده -  قله سماموس

مرتفع ترين قله اي كه درشرق گيلان در البرز غربي قرار دارد قله سماموس به ارتفاع 3719 متر ميباشد نام سماموس به معني زير آسمان ميباشد . از دو مسير ميتوان به قله صعود نمود كه در بالا به آن اشاره شد ما براي صعود از سمت گيلان را انتخاب نموديم ازشهر ساحلي  رودسر و عبور 5 كيلومتر ازشهر كلاچاي نرسيده به چابكسر سمت راست به تابلوي سياهكلرود برخورد ميكنيم كه مسير را ادامه داده تا به سياهكلرود ميرسيم و بعداز آن نيز وارد آبادي خياط محله كه محل اجاره ي چيپ كمك دار جهت رساندن خود به ييلاق جواهر ده ميشويم با اجاره جيپ كمك دار( كا ام ) و طي مسير 25 كيلومتر ازجاده شني در لابلاي جنگل ودرختان قطور و پوشيده از خزه هاي زيبا و گذر از كناره هاي دره هاي عميق و پوشيده از انواع درختان حدود 2.5 ساعت را طي ميكنيم آنقدر غرق و محو تماشاي مناظر اطراف ميشويم كه نمي دانيم كه اين مسير 2.5 ساعته راچگونه طي كرديم از جاده مه الود كه بسختي مي شود چند متري خود را ديد گذر كرديم چه بسا كه راننده اي غير بومي درميان  مه غليظ  و نداشتن ديد كافي امكان رانندگي را ندارد هر از چند گاهي جيپي را مي ديديم كه از بالا بسمت پايين در حركت بودند سكوت لذتبخش بر مسير راه حاكم بود تنها صداي آب خروشان رود خانه ته دره و چهچهه ي انواع بلبلان صداي ديگر بگوش نمي رسيد و فقط اين دو گونه صدايي بود كه در طول مسير سكوت جاده كوهستاني و جنگلي را ميشكست من فكر ميكنم كه تنها به همين ميشود بسنده كرد كه چند ساعتي را در اين منطقه كوهستاني وجنگلي بگذراني بهترين و قويترين  داروي اعصاب( آندروفين ) كه ا ز مغزانسان ترشح ميشود و آنهم فقط از طريق مشاهده طبيعت از طريق روزنه چشمها كافي است تا براي مدتها آد مي از لذت آرامش برخوردار شود باورتان نميشود كه حتي شبي كه ميخوابيد مناظر زيبا و مه الود و رمانتيك و رويايي به خواب تان ميايد و لبخند وارامش برلبانتان جاري ميگردد . واين است لذت طيبعت كه ما آدميان قدرش را نميدانيم و با دست خود انرا نابود ميسازيم يادم ميايد كه در كتاب 10 راز دستيابي به موفقييت وآ رامش درون ( وين داير ) مطلبي خواندم كه طبيعت براي شفا بخشيدن بسياري از بيماري ها شيوه اي حيرت آور دارد بكوشيد يك روز را در نقطه اي دور افتاده و پرت سپري كنيد و فقط به صدا هاي طبيعت مانند پرندگان- صداي حشرات – صداي خش خش برگها و صداي باد – امواج دريا و رودخانه گوش دهيد صداي هاي طبيعت صداهاي شفابخشي هستند كه ميتوانند تا ثير صداهاي گوش خراش و بيمار كننده هايي كه تمدن صنعتي و شهري براي ما به ارمغان اورده است را خنثي نماييد


ادامه مطلب

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۷/۰۴/۱۲ساعت 18:46  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

خانه های سنگی در کاسه درفک

قله درفك(دلفك ) تاريخ صعود 85.2.18

قله درفك در ارتفاع 2733 متري البرز غربي در كوههاي گيلان قرار دارد به اين قله از چند مسير ميتوان دست يافت . مسير1- سياهكل -  ديلمان – شاه شهيدان – اربناب- قله درفك        مسير2- رستم آباد – توتكابن –دشت ويل –دفراز قله درفك

 موقعييت جغرافيايي قله :  N36.89051  E49.69935 

براي صعود به قله درفك من با يكي از هم نوردان به نام حجت حيدري با اتوبوس به شمال و از آنجا هم باسواري به شهر باز كيا گوراب نرسيده به شهر لاهيجان و بعد به سياهكل و  اسپيلي و ديلمان و به ييلاق شاه شهيدان كه مبداء حركت ما به قله ميباشد رفتيم هوا تازه داشت تاريك مي شد  يك بقالي كوچكي كه در آن جا وجود داشت يك بطري دوغ به جهت نياز به ظرف آن براي آب خر يداري  و گفتگوي كوتاهي هم با حاضرين نموده وبه راه خود ادامه داديم در ييلاق شاه شهدان 10 الي 15 خانوار در اين فصل يعني بهار زندگي ميكنند از مس‍ؤل مخابرات آنجا شماره تلفن را نيز جهت تماس اضطراري گرفتيم .


ادامه مطلب

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۷/۰۴/۱۲ساعت 18:40  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۷/۰۴/۱۲ساعت 18:33  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

بالاخره شکافی رو که ۲ سال پیش در کیلومتر ۲۳ جاده کلاردشت به عباس آباد پیدا کرده بودم بررسی کردم. این شکاف که از سمت چپ و راست جاده از قله تا کف دره عباس ادامه داره یک آبشار فصلیه. برای ورود به این آبشار که تا کف دره- البته نه از قله که از کنار جاده - در حدود ۵۰۰ متر طول داره با یک فرود ۱۵ متری شروع میشه و با فرودهای ۲۰ متری ادامه پیدا میکنه که شاید در حدود ۳۰ فرود بزرگ و کوچک داشته باشه. در ضمن باید ابتدای ورودی این آبشار از قله پیدا بشه تا مانند سایر آبشارهای اندرسم و کمجل مسیر مناسبی برای یک Canyoning کامل باشه. به علت کمبود وقت ما نتونستیم تا انتهای این آبشار ها فرود بریم. اما بزودی به این منطقه برمیگردیم تا با گشایش این مسیر یک آبشار قابل فرود دیگه در کنار اندرسم و کمجل ثبت کنیم. بعد از گشایش کامل و رول کوبی مسیر کروکی مسیر و مشخصات اون رو به اطلاع دوستان میرسونم.

                                                       

آبشار سمت راست جاده که برای اطمینان از کور نبودن مسیر مجبور به صعود از اون شدیم.

آبشار سوم از سمت راست جاده که امکان صعود نبود و باید از بالا در اون فرود رفت.

پیاده روی ۵ کیلومتری به سمت کلاردشت توی این جاده برنامه رو کامل کرد!

گزارش از : جایی نزدیک آسمان

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۷/۰۴/۱۲ساعت 18:30  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

اطلاعاتی در مورد کوه تفتان : ارتفاع اين کوه از سطح دريا 3940 متر و نسبت به زمین های اطراف 2000 متر است.ساختار اصلی کوه شامل دو قله مجزا است که بخش زين مانند و باريک به هم وصل می‌شوند. قله جنوب شرقی تا اندازه ای شکل مخروطی خود را حفظ کرده و بوسيله جريان گدازه آندزيتی ضخيم و جوانتر پوشيده شده است. لايه های خاکستری در اين آتشفشان کم است و حد گسترش لاپيلی ها و آلگومرا هم زياد نيست.

رشته کوه تفتان بین 28درجه و 30دقیقه الی 28درجه و 5دقیقه عرض شمال و60 درجه و 50دقیقه تا 61درجه 15درجه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قراردارداین کوه در چهل و دو کیلومتری شمال شهر خاش بین شهر میر جاوه و شهرستان خاش واقع شده است .ارتفاع آن ازسطح متوسط آب های خلیج فارس 3941متر ونسبت به دشت های اطراف حدود دو هزار متراست.
برخی بر این باورند که نام کوه تفتان از واژه ی تفت به معنی گرم وسوزان امده است . واین تسمیه به علت خروج آتشفشانی مرکب از بخار اب وگاز گوگرد از دهانه ان است.

کوه تفتان دارای 4قله بانام ها ی به شرح زیر است :

-قله ی شما لی که مرتع تر می باشد وبه نام"کوه زیارت" معروف است .
-قله ی جنوبی که کوتاه تر وآتشفشانی است " مادرکوه" نامیده می شود .
-قله ی شمالی شرقی که" صبح کوه" نام دارد .
-قله ای که در مغرب مادرکوه قرار گرفته نرکوه نامیده می شود.

ارتفاع قله : تفتان قله اي با ارتفاع 4050 متر در 150 كيلومتري زاهدان واقع است

تعداد پناهگاه : ۲ پناهگاه دارد. یکی در ابتدای مسیر :پناهگاه دره گل و دیگری: پناهگاه صُبح در ارتفاع ۳۲۰۰

دهانه آتشفشان تفتان : دهانه‌ای با شيب تند در دامنه جنوبی قله اين آتشفشان وجود دارد که قسمتی از آن بوسيله انفجار شديد و فرسايش بعدی خراب شده است. از ديوارهايی که شيب تند دارند فومرولهای زرد و سفيد رنگ صوت‌زنان بالا می‌آیند که همراه با فومرولهای متعددی که از بلندترين قله کوه بيرون می‌آيند ابر سفيد و مشخصی را تشکيل می دهند که از فاصله 100 کيلومتری قابل روئيت است و منظره يک آتشفشان فعال را بخوبی نشان می‌دهند. گدازه های تفتان مساحتی معادل 1300 کيلومتر مربع را زير پوشش دارند.

فعالیت آتشفشان تفتان : نخستین تکاپوی آتشفشانی ، در بیست کیلومتری شمال باختری قله فعلی بوده و سپس مراکز دیگری در خاور این نقطه فعال شده‌اند. فعالیت این مراکز به صورت فورانهای انفجاری بوده و حاصل آن برشهای داسیتی و آگلومرایی است. آخرین تکاپوی انفجاری تفتان دو فاز انفجاری است که حاصل آن ایگنمبریت دامنه جنوبی (شمال ترشاب) و توفهای گسترده در دشتهای اطراف آتشفشان است.

اولین فعالیتی که شکل امروزی مخروط شمال غربی آن را درست کرده است، باید سنی قبل از پلسیتوسن داشته باشد. فعالیتهای گدازه‌ای تفتان ، در کواترنری صورت گرفته که شامل گدازه های آندزیتی است که بر روی توفهای قبلی ریخته‌اند.

وجود اب : درپیرامون کوه تفتان دره های متعددی است که آب های قسمت شمال وشرق آن به صورت رودخانه " لادیز" و" گزد" به رود میر جاوه که امتداد رود" تالاب" یا "تلخ آب" است می ریزدوآب دره های جنوبی کوه تفتان داخل دره ی خاش می گردد وبه سبب ارتفاع بسیار ودره های پرآبی که این کوه در آن منطقه ی گرم وسوزان دارد در فصل تابستان ییلاق مردم طایفه "ریگی" ودیگر عشایر بلوچ ساکن پیرامون شهرستان خاش است.
درقلل کوه تفتان سه دریاچه وجود دارد که به دریا سرمعروف اند دو دریاچه در قسمت شمال واقع اند که عمق آن ها کم واغلب دارای آب گوارا می باشند ودیگری که نسبتابزرگ تراست (350x250 متر)دارای آب شوردایمی است.

حیوانات منطقه : انواع خاصی از پرندگان ، روباه، شغال، گرگ و کبک و....

پوشش گیاهی : بنه یا پسته ی کوهی ، بادام کوهی ، پونه، درمن، آویشن خار گلک و گرمونه ، ارژن، سیاه چوب ، گز، تاگزوغیره را می توان نام برد.

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۷/۰۳/۰۳ساعت 20:24  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

اطلاعاتی در مورد غار ممتاز :غار ممتاز در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز و در نزدیکی نقش رستم
قرار دارد.
مسیر حرکت : در جاده اصفهان-شیراز در سمت راست جاده تابلویی به نام روستای حاجی اباد قرار دارد.باید وارد روستا شد .به ۳راهی میرسیم كه سمت چپ به نقش رستم ميرود - مستقيم به ميدان تير سپاه - و سمت راست به روستاي حاجي آباد. در اینجا باید از سمت راست رفت .در مسیر جاده خاکی حرکت می کنیم.

 

كروكي غار

عکس دزدیده شده از وبلاگ : یک قدم مانده به . . .

نوع غار : اهکی( اثر نفوذ اب های اسیدی در لایه های اهکی ) - فرسایش اب (دریاچه ای)و این غار فعال می باشد .

 مسیر حرکت: جاده شیراز- اصفهان روستای : حاجی اباد در ۴۰ ک.م شیراز. و حدودا 5 كيلومتري منتظقه باستاني نقش رستم


مسیر رسيدن به غار : در پشت روستا كوهي وجود دارد به نام آق تپه يا تپه سفيد كه در مسیر ۲تنگ وجود دارد تنگ اول (سمت راست) كه مستقيم به طرف كوه آق تپه ميرود و تنگ دوم (سمت چپ) به طرف گردنه سفالي كه روي گردنه چشمه اي وجود دارد به نام چشمه سفالي يا به زبان محلي سيفولي كه در تمام طول سال آب دارد . 

در این غار : استالاکتیت و استالاکمیت های بسیاری وجود دارد.مون میلک هم مشاهده می شود.

 

 

گزارش برنامه بازدید از غار ممتاز : یک قدم مانده به . . .


این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۷/۰۳/۰۳ساعت 20:7  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

گزارش برنامه : گزارش برنامه غار کانگوهر به قلم : محمد هادی

دهانه غار

اطلاعاتی در مورد غار کانگوهر : غار بزرگ و زیبای کانگوهر در ۳۶ کیلومتری شرق سوریان مرکز شهرستان بوانات فارس قرار دارد و یکی از زیباترین و بزرگترین غارهای ایران می باشد ٬ ارتفاع دهانه غار از سطح دریا ۲۶۵۰متر است و به ابعاد ۳۲ در ۱۸ متر . . .!! درون غار ٬ تالارهای بزرگ و زیبایی وجود دارد که دارای استگلامیت و استلاگتیت های بسیار زیبا و جالب و خیره کننده است . این غار ٬ در تیرماه ۱۳۴۱ توسط کوهنوردان هیئت کوهنوردی فارس کشف گردید...

این غار به دلیل ریزشی که سال های بسیار دور در دهانه داشته سنگ های بسیار بزرگی در زیر این مسیر ریخته شده که برخی اوقات باید برای رسیدن به دهانه به صورت بولدرینگ از سنگ ها و در شیب خیلی زیاد صعود کرد ٬ البته سمت راست این مسیر پاکوبی توسط کوهنوردان و غارنوردان درست شده برای سهل شدن مسیر....

طول غار :  این غار حدودا ۹۵۰ متر و عمق غار ۶۰۰ متر هست که برای بازدید از غار نیاز به کار فنی است...

موقعیت غار : پس از رسیدن به شهر سوریان مرکز شهرستان بوانات با ماشین های خطی به سمت روستای مونج یکی از روستاهای بزرگ شهرستان بوانات میرسیم و بعد از روستای مونج به سمت جاده مهریز یزد حرکت میکنیم و حدودا ۳۰ کیلومتر بعد از روستا ۲ جاده خاکی وجود دارد که اولی تابلویی دارد به نام شرکت زرین دشت و جاده خاکی دوم تابلویی به نام منطقه شکار ممنوع توت سیاه که وارد همین جاده خاکی می شویم و بعد از ۵ کیلومتر جاده خاکی به پاسگاه محیط زیست میرسیم.

كروكي

راه رسیدن به دهانه : پس از عبور از پاسگاه محیط زیست توت سیاه وارد تنگی میشویم به نام تنگ بند نو که بین دو کوه به نام عمر کوه و آویشن پیر که است که دهانه غار در کوه سمت راست یعنی عمر کوه است که پس از راهپیمایی حدودا یک کیلومتر در جاده خاکی به دهانه زیبای غار میرسیم...

دهانه غار

توضيح عكس : دهانه غار از پايين مسير و سنگ هاي عظيمي كه پس از ريزش دهانه به زير مسير ريخته

پوشش گیاهی منطقه : در منطقه درخت های بادام زیادی به چشم میخورد و گیاهان دیگری مانند گون ٬ کهکم (نمیدونم چیه؟؟!!) ٬ و در برخی نقاط بنه یافت میشود.

حیوانات منطقه : کبک ٬ تیهو ٬ خرس ٬ گراز ٬ بز ٬ کل بز ٬ قوچ ٬ میش ٬ شغال

 

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۷/۰۳/۰۳ساعت 20:4  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۷/۰۲/۲۹ساعت 19:55  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

به نام یزدان پاک

کلاس کارآموزی کوهپیمایی

 پنجشنبه و جمعه

88.02.24-25

  ناظر فدراسیون : ابولفتح سقایی

مدرس : قلی علی اوغلی

کار آموز : امید عزت پور

 ابزار شناسی:

 کلنگ کوهنوردی

  درسایزهای مختلف می باشد و در کوهنوردی به نسبت قد افراد بایستی متناسب باشد .

   درصعودهای شبانه و زمستانی اغلب استفاده می شود .

 تذکر؛ در صعودهای که در خشکی صورت می گیرد استفاده نمی شود.

 ساختار فیزیکی ؛

  شامل : بیلچه ،تیغه ،پوشش لاستیکی ، پین و سخمه است.

 انواع آن ؛

 کوهنوردی ، آلپی (60 سانتی متر) ، تکنیکی (تبر یخ و چکش یخی که در دیواره یخی استفاده   می شود )

 

 باتوم کوهنوردی

 تلسکوپی و ثابت

 طناب کوهنوردی

 ابزاری که افراد صعود کننده و فرود کننده تحت حمایت آن قرار می گیرد .که درسایز های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد

 

 اجزای طناب

. روپوش  یا غلاف که از جنس پلی آمید

2 . هسته که از جنس ابریشم مصنوعی (پرلون) است.

  نکته : درطناب های سوپر ما سه قسمت 1. روپوش 2. هسته میانی 3. هسته داخلی می بینیم .

  انواع سایزهای طناب کوهنوردی

  میلیمتری می باشد  3.5.6.7.8.9.10.10/2.10/5.11.

 

میزان توان هرکدام از انها در یک متر

  

   3 mil          250kg                       9 mil        3280kg

5-6 mil          700kg                     11 mil        3400 kg

7-8 mil        1500kg

 

 طناب انفرادی

 به طنابی گفته می شود که از سایز طناب 7 میلی و یا 8 میلی تهیه می شود و طول آن 7 - 6 متر باشد.

 نحوه جمع کردن طناب انفرادی

1   لا 2لا 4 لا 8 لا بعد قبل از 8 لا شدند که به نصف رسید سر کل طناب را گره ضامن زده و به صورتی که در کتف و کتف گردن انداخته می شود ، تا در صعود از مسیرهای سخت جلوی کار ما را نگیرد.

 

  نگهداری طناب :

 به هیچ وجه با مواد شوینده و تاید شسته نشود ، در صورت خیس شدن در مقابل آفتاب و حرارت مستقیم قرار نمی دهیم ، زیر پا لگد نمی کنیم .

  با ماژیک علامت نمی گذاریم ،از چسب بیمارستانی برای بعضی علامت گذاری ها استفاده نمی کنیم .

 

 علامت های اختصاری بر روی طناب ها

00  →  جفت طناب داخل اسلینگ باید استفاده شود     1 →  طول طناب    ½    نیم طناب 

0   کوهپیمایی           c   غار نوردی    F    ماهیگیری

 

 نکات

  در لبه های تیز سنگ و یخ قرار ندهیم

  ضد آب و رنگ آن مخالف طبیعت باشد.

  هر چه طول طناب بیشتر شود میزان مقاومت طناب پایین می آید .

 بافت طناب 9 میل از تعداد 55000 تار الیاف مصنوعی تشکیل شده است .

 طناب های کوهنوردی صخره نوردی بایستی دینامیک ( کش سان جزئی) باشد.در یخچالها باید استاتیک یعنی (غیر کشان) باشد .

 

  تاریخچه

 بیش از 60 سال است که به وجود  آمده و استفاده می شود در کوهنوردی و برای اولین بار در کوههای آلپ فرانسه استفاده شده ( شامونی ) که مرکز کوهنوردی اروپا است .

 

انواع کوله پشتی

1- کوله حمله یا قله   »      حجم 20 لیتری            5- کوله فنی  حجم » 60 -50

2- کوله یک روز »  حجم  35 - 30 لیتری              6 - کوله زین دار؛ از رده خارج شده ↓

3- کوله 2 روزه   »  حجم  45 - 40 لیتری       رعد برق می زند،درمسیرصعب العبور خطر ناک است

4- کوله چند روزه       »  حجم   50 لیتری

 نکته مهم ؛ کوله نباید از پس گردن بلندتر و از نشیمنگاه پایین تر باشد

 فرمول حمل کردن کوله پشتی    »»»»»»»»»»»»    1.3 وزن شخص + 2 کیلو گرم

 چیدمان کوله پشتی

 

منطقه 1 » وسایل ضروری ( کمکهای اولیه ،عینک ،چراغ پیشانی ،و... )

منطقه 2 » وسایل بین راهی کاپشن ، بادگیرو....)

منطقه 3 » جهت حفظ تعادل و وسایل سنگین تر

منطقه 4 » وسایل آخر شب

منطقه 5 » کیسه خواب و زیر انداز

 

کفش کوهنوردی

1. سنگ نوردی      ( کتانی سنگ )

2. کفش وال کینگ   ( مخصوص راهپیمایی)

3. کفش ترکینگ      ( ساقه بلند برنامه های تابستانی استفاده می شود )

4. کفش ضخیم        ( تک لایه زمستانی یک روزه )

5. کفش سنگین       ( 2 پوش چند روزه )

6. کفش هیمالیا نوردی  ( اسپیدیشن بالای یک ماهه )

 

عینک کوهنوردی

  100 - 400 باید باشدUV – UVEX  بایستی عینک ؛ ضد تعرق ، پلاریزه ،

 چادر کوهنوردی

1.انفرادی    2. دو نفره  3.چند نفره

هرچه تعداد نفرات چادردرارتفاع ها کمتر باشد اکسیزن بیشتری برای تنفس درداخل چادربرای استفاده می باشد.

فیزیک چادر باید ایرودینامیک باشد وارتفاع بیشتر از 1.20 یا 1.30 نباید باشد.

 کمپ زنی

کمپ محل استقرارعمومی یا بیس عمومی است

 » نکات کمپ زنی                             » درب چادر رو به باد نباشد

» درمسیر ریزش یخ و سنگ نباشد     » در مسیر سیل نباشدو در پرتگاه نباشد.

» در مسیر ریزش بهمن نباشد           »  ترجیحا در کنار چشمه برپا شود .

رعایت شود در بخی مسیر ها که در کنار روستا و یا قبرستان چادر زده نشود در روستا به علت حیوانات نشخوار کننده مثل بز که وسایلمان را می جود و در قبرستان به علت محل عاری از میکروب و بیماری کزاز

 پوشاک کوهستان

 1. لباس زیر (نخی نباشد ،استرج باشد چون تعرق را به لباس میانی منتقل می کند )

2. لباس میانی ( پشمی یا پلار )

3.لباس بیرونی ( ضد باد یا کرتکس )( مینی پروف یا واتر پروف باشد )

 الیاف طبیعی  خار و خاشاک

پشم (معایب در صورت خیس شدن سنگین می شود ولی خاصیت گرمایی خود را نگه می دارد)

نمد             خیس نمی شود    ولی حجم زیادی دارد

 پلار            ( حرفه ای ضد آب و باد ) Polar  -  polartec -  vindistoper    

پر                 خیس نباید شود 

سیمپاتکس    درکفش های ضد آب بکار می رود.

 گورتکس        از سه لایه تشکیل شده درونی و میانی و بیرونی.

- در یک سانتی متر مربع تعداد 1400000 بافت دارد قطره آب 700برابر بزرگتر است نفوذ نمی کند ولی مولکول تعرق بدن 2000 بار کوچک تر از ان است ولی بیرون می آید در پارچه های گورتکس

تسولیت          الیاف مصنوعی  % 25 حرارت بدن را به خود فرد منعکس می کند.

 

خطرات کوهستان

1- بهمن

2- ارتفاع زدگی

3- سرمازدگی

 بهمن

توده عظیمی از یخ و برف و سنگ که تحت عواملی در یک سطح شیب دار به وسیله جاذبه زمین به پایین سرازیر می شود.   ( چیغ یا شپه  درآذری )

عامل ها ؛ صوت و ارتعاشات -  به هم خوردن تعادل دما -  به هم خوردن تعادل فیزیکی -  باد – رانش زمین – زلزله

وارد بهمن نباید شدن در صورت آمدن بهمن به سمت طرفین پایین باید رفت .

بهمن در شیب 60 – 20 درجه تشکیل می شود خطرناک ترین شیب 45 -30 درجه و میزان بارش برف به اندازه 15 سانتی متر باشد بهمن تشکیل می شود . برروی برف یا سنگ وخاک باشد.

  انواع برف :

پودری- آبکی -  سوزنی -  یخی -  کریستالی -  خشک -  خشن -  تگرگی  -  کله گنجشکی

انواع بهمن :

 بهمن پودری ؛ ؛   سرعت 70 تا 40 کیلومتر در ساعت

 بهمن تخته ای ؛  سرعت 90 تا 70 کیلومتر در ساعت

 بهمن آبکی ؛       سرعت 40 تا 30 کیلومتر در ساعت

 

فرد در هر بهمن گرفتار شود در دو متری غرق می شود .

 

اگر فرد بهمن زده را بعد از  نیم ساعت پیدا کردیم % 48 زنده می ماند .

اگر فرد بهمن زده را بعد از یک ساعت پیدا کردیم % 28 زنده می ماند .

اگر فرد بهمن زده را بعد از  دو ساعت پیدا کردیم % 18 زنده می ماند .

 

  نکات عبور از بهمن :

 1- سکوت و خونسردی

2- بستن دستمال جلو دهان و بینی

3- عبور نفر به نفر

4- فاصله طول پاها یک و نیم برابرعرض شانه

5- هنگام عبوراز طناب استفاده نمی شود.

6- بند کوله پشتی ازکمروسینه  باز شود.

7- قرار دادن کوله درشانه ها برای انداختن سریع

8- فاصله نفرات از هم 15 - 10 مترباید باشد.

 ارتفاع زدگی

AMS موقعی که سلول های بدن اکسیژن و غذا برای حمل به مغز و عضله پیدا نمی کند  

بزرگترین عامل ارتفاع زدگی عدم تمرین و کمبود اکسیژن است .

 

نکته ؛ هر کوهنورد از لحاظ آناتومی و پزشکی در روز 600 متر می تواند به  صعود اضافه کند.

 خون به سمت قلیایی می رود باید اسیدی کرد .PHنکته ؛ در هنگامی که 

نکته ؛همیشه در ارتفاعات شربت آبلیمو نه زیاد شیرین و نه زیاد ترش به همراه داشته باشید .

باید گفت که در ارتفاع زیاد مصرف شود باعث ایجاد سنگ کلیه می شود. C   درمورد ویتامین

 علائم ارتفاع زدگی

1. سردرد شدید

2. تهوع و استفراغ

3. خواب آلودگی

4. چنگ شدن عضلات دست و پا

5. عصبانیت

6. کبودی دور لب و گوش

 

کم کردن ارتفاع در بهبودی فرد ارتفاع زده به همراه یک یا دو نفر تنها راه چاره و اصولی است

قابل ذکر که علائم ارتفاع زدگی در فرد تا حدود یک ماه در بدن باقی می ماند .

 

تنفس

روزانه هر یک فرد 21000 دفعه دم و بازدم می کند

ارتفاع معمولی   2500 -1500        تعداد دم و بازدم فرد  21000  بار

ارتفاع متوسط 3500 – 2500         تعداد دم و بازدم  یک ونیم برابر

ارتفاع بیش از حد 5800 – 3500    تعداد دم و بازدم دو برابر

ارتفاع مرگ 6000 متر به بالا         تعداد دم و بازدم دو ونیم برابر

 

در ارتفاع قانون نایسیته حکم فرماست : به ازای هر 3 مایل یعنی (4.800 متر)بعد مسافت 600 متر ارتفاع یک ساعت زمان نیاز دارد .

استفاده از قرص استالوزامید به دستور پزشک در چند مرحله از ارتفاع زدگی  جلوگیری میکند

مهم ؛ سمت تحتانی حبابچه های هوایی بیشتر تنفس می کند و بهتر است که با دهان نفس بکشیم و شکمی باشد

 

سرمازدگی

انواع آن

موضعی ؛ قسمتی از بدن سرما زده می شود .

عمومی ؛ کل بدن سرما زده می شود .

که خود به سه بخش معمولی – عمومی – شدید  تقسیم بندی می شود .

 معمولی؛ موقعی که دمای بدن از 37 به 34 درجه برسد سرمازدگی ضعیف است ، و بایستی بدن فرد را گرم نگه داریم در داخل کیسه خواب قرار می دهیم

عمومی ؛ موقعی که دمای بدن از 37 به 30 برسد فرد بیهوش است و باید بدن نفر را گرم کرده و سرما زدگی متوسط است .

شدید؛ موقعی که دمای بدن از 37 به زیر 30 درجه برسد و فرد در حال مرگ به سر می برد .

 

بزرگترین عامل رطوبت و سرما بعلاوه پوشاک نامناسب است ( هرم خطرات کوهستان )

تذکر؛عضو سرما زده را معمولا با تشخیص نوع سرمازدگی اولین مداوا قرار دادن در آب ولرم 30 – 25 درجه است .

تذکر ؛ عضو سرما زده را به هیچ وجه ماساژ نمی دهیم معمولا سرما زدگی از انتهای بدن شروع می شود :

نوک انگشتان دست و پا – لاله گوش – چانه - دماغ و قرار دادن حوله گرم روی گوشها است .

 تذکر: به هیچ وجه تاول های محل سرمازده را جدا نمی کنیم .

تذکر: موقعی که یک نفر از ناحیه سرمازده می شود با پزشکان کوهستان در میان می گذاریم.

 تغذیه در کوه

در هربرنامه در کوه به 4000 -3800 کالری نیاز داریم

وزن در ساعت در شدت برنامه

مواد قندی ( هیدرو کربنی ) در کوه مهم است

به جای شیرینی ها از کشمش مویز استفاده  شود .

انگور که حاوی قند دکستروز است استفاده شود برای کم خونی در بانوان قابل توجه است .

تقسیم بندی

1. چربی ها  ( 1 گرم 9 کیلو کالری دارد )

گیاهی : کنجد – بادام – زیتون (اسید لینولئیک که ماهی هم دارد جلوگیری از انسداد عروق )

حیوانی: دیرهضم است دنبه – روغن حیوانی – زینگ و....

 2.  پروتئین ها

گیاهی: قارچ – حبوبات - سویا

حیوانی: گوشت قرمز- ماهی– جگر – تخم مرغ

3. قند ها ( 1 گرم 4 کیلو کالری )

4. مواد آلی

5. آب  ( نبایستی خالی باشد بایستی املاح داشته باشد )

6. ویتامین ها  آ . دی . سی . کا  که محلول در چربی هستند

عینکی شدن از کمبود ویتامین آ در بدن است که یبوست هم می آورد در کودکی و باعث اختلال در شبکه بینایی می شود.

 بهداشت

1. فردی :      داخلی          بیرونی

2. عمومی  :  وسایل شخصی      وسایل عمومی

 آمادگی جسمانی

کلیه کارهای روزمره را که بتوان در یک طیف زمانی به شکل مطلوب و ایده آل انجام داد را می گویند.

فاکتورهای آمادگی جسمانی

سرعت ، قدرت ، استقامت ، توان ، زمان ، چابکی ، انعطاف پذیری ، تعادل

در کوهنوردی بایستی عظلات تقویت شود . با تمرینات مداوم با زمان بندی

عظلات مهم : چهار سر ران / ساق پا / فیله کمر / کتف /

شانه / دو سر ران / عضلات اشکی / عضلات دو قلو

 هنر سرپرستی و هدایت گروه

1.سرپرست گروه

 2. سرپرست برنامه

3 وظیفه مهم قبل از اجرای برنامه

در حال اجرای برنامه

بعد از اجرای برنامه

برداشتن وسایل و توصیه های مربوطه هماهنگی های لازم

جلسات هفتگی و بررسی مسائل موجود در برنامه های هفته اخیر

 

1. هزینه ؛ میزان هزینه ،  محل تامین بودجه ،  وسیله حمل و نقل   

2. تجربه ؛ سختی مسیر، سابقه کوهنوردی، ارتفاع صعود شده ،

مسئولیت پذیری( جسمی ، روحی)آشنایی با منطقه

3. تدارکات ؛  تدارکات غذایی ، تدارکات فنی ،  وسایل شخصی وسایل عمومی

4. فصل صعود ؛  زمان ، مدت ، مسیر صعود

 ادامه دارد....

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۷/۰۲/۲۶ساعت 16:11  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

گروهي شامل ‪ ۱۹‬نفر از كوهنوردان چيني دريك اقدام تاريخي مشعل المپيك ‪ ۲۰۰۸‬پكن را برفراز قله اورست بلندترين نقطه جهان مشتعل كردند.

به گزارش روز پنجشنبه ايرنا به نقل از خبرگزاري شين هوا،"شي جين پينگ" معاون رييس جمهوري چين از اين اقدام تقدير كرد وبه كوهنورداني كه اين ماموريت خطير را انجام دادند ، تبريك گفت.

وي گفت :اين يكي از بزرگترين رويدادها در تاريخ بازي‌هاي المپيك محسوب مي‌شود و هديه‌اي از سوي چيني‌ها براي مردم جهان است.

وي به نمايندگي از دولت مركزي و كميته‌مركزي حزب كمونيست چين خاطر نشان كرد : براي بالا بردن مشعل به اين قله تلاش‌هاي زياد و سختي صورت گرفت.

مشعل المپيك ساعت ‪ ۹/۱۷‬دقيقه صبح روز پنجشنبه 19/2/87 به وقت محلي به قله اورست با ارتفاع هشت هزار و ‪ ۸۴۴‬متر و ‪ ۴۳‬سانتيمتر انتقال يافت.

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۷/۰۲/۱۹ساعت 19:32  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

 

عکس از: مهرگان

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۷/۰۲/۱۸ساعت 17:8  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

مصریان باستان در 2000سال قبل شتر مرغ را برای کشیدن ارابه تربیت می کردند. آرسینو ملکه مصری بر شتر مرغ زین شده ای سوارمی شده است. گروههای شترمرغ گاهی اوقات در روم برای کشیدن ارابه ها در مسابقات مورد استفاده قرار می گرفتند.

                                                                     

 ژنرالهای رومی کلاه خودهای رزمی خود را با پرهای شترمرغ، به عنوان نشانه ای از رهبری (فرماندهی) می آراستند. همسران آنها خود را با پرهای شترمرغ به عنوان سلطنتی می آراستند و در کارهای روزمره سوار برشتر مرغ می شدند. پوسته تخم شتر مرغ در غارهای چین کشف شد که متعلق به 2500 سال قبل است که توسط انسانها مورد استفاده واقع می شدند. شواهدی بدست آمده که پیشنهاد می کند که بوشمن های اولیه در افریقای جنوبی این پرندگان بزرگ را برای گوشت شکار می کردند. از پوسته های شتر مرغ به عنوان ظروف آب استفاده می کردند از آنها تخت های تزئینی می ساختند. نقاشی های قدیمی شتر مرغ، در معابد مصری کشف شدند بیانگر آن است که آنها تا حدی بوسیله مصریان اهلی شده بودند. شتر مرغ نشانه تِمی ، الهه مصری صداقت و عدالت بوده است. فراعنه و خانواده هایشان جزء طبقات برتری بودند که می توانستند دارای بادبزنهای ساخته شده از پر شتر مرغ باشند. روغن شتر مرغ توسط مصریان و رومیان باستان به عنوان ماده آرایشی و برای ماده ای جهت درمان درد و روماتیسم استفاده می شد. در دهه 1700 ماری آنتوانت پرهای شتر مرغ را به عنوان یک مد دلخواه زنان مجدداً معرفی نمود. آنچه اتفاق افتاد انفجاری در صنعت پر شتر مرغ بود که در طول قرن نوزدهم و نیز در قرن بیستم ادامه یافت.

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۱/۲۰ساعت 0:26  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

در 3000 سال قبل در فرهنگهای مصری، رومی و افریقایی از روغن شتر مرغ به عنوان یک ماده آرایشی و نیز برای درمان درد و روماتیسم استفاده می شد. مستندات تاریخی راجع به روغن شتر مرغ به زمانهای خیلی قدیم یعنی قرن اول پس از میلاد بر می گردند و به استفاده گسترده از روغن برای درمان زخم، سوختگیها، ناراحتی های پوستی، اگزما، خشکی پوست و مو و بسیاری موارد دیگر اشاره می کند و این رویه برای صدها سال ادامه یافت. پلینی فیلسوف رومی قرن اول پس از میلاد مطالب مبسوطی درباره فواید استفاده از روغن شتر مرغ نوشت. امروزه ما می دانیم که روغن شترمرغ حاوی اسیدهای چرب ضروری اُمگا 6 و اُمگا 9 است. اسیدهای چرب ضروری به حفظ سلامت غشاء های سلول کمک کرده، استفاده از مواد مغذی را بهبود می بخشد و متابولیسم سلولی را موجب شده و کنترل می کنند. آنها مواد خامی را که به کنترل فشار خون، لخته شدن آن، آماس، درجه حرارت بدن و سایر اعمال بدن کمک می کنند فراهم می نمایند. اُمگا 6 و اُمگا 9 هر دو مرطوب کننده و حالت دهنده پوست هستند. روغن شتر مرغ وروغن امو از لحاظ خواص خیلی به هم شباهت دارند و نتایج مشابهی می دهند. روغن شتر مرغ برای تولید محصولات حفاظت کننده پوست، مو و لوسیون های برطرف کننده درد ایده آل است.

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۷/۰۱/۲۰ساعت 0:22  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

 مهارتهای روانشناسانه در کوهنودی (جامع و كلي)

کوهنوردی به واقع ورزشی ذهنی می باشد و هدف این مقاله نشان دادن برخی مهارت های روانی است که به یاری آنها قادر خواهید بود ایمن تر و با لذت بیشتر کوهنوردی کنید .


این مهارتها عبارتند از :
کنترل اضطراب

اعتماد به نفس

تمرکز حواس

حل مشکلات

همانند مهارتهای جسمانی ; مهارتهای روانی نیز قابل یادگیری هستند و بعضی افراد آنها را ساده تر از دیگران می آموزند .

مهارت های کنترل اضطراب

همه کوهنوردان تاثیرات منفی اضطراب را در مراحلی از کوهنوردی تجربه کرده اند و به سهولت می توانند نمونه هائی از این تاثیرات منفی را به یاد آورند . این تاثیرات طیفی از حالتهای دلشوره ( ناشی از خستگی ) تا واهمه از رفتن به مسیری را در بر می گیرد که کاملا در حد توانائیهای کوه نورد قرار دارد . اما اگر بتوان برخود مسلط شد ; اضطراب جنبه های فایده مند بسیاری هم در بر دارد .
علائم اضطراب معمولا به دو شکل نمود پیدا می کند :

نگرانی

برانگیختگی روحی

منبع

                               

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۷/۰۱/۱۸ساعت 23:13  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

به نام اوکه زیبایی ازآن اوست

 

گزارش برنامه غار دانیال

 

غار دانیال درروستای دانیال واقع در شهر سلما نشهراستان مازندران است.

برای رفتن به این غارازچالوس 22 کیلومتر به سمت غرب (تنکابن) به سلمانشهر میرسید درضلع شمالی میدان گاز که بانماد شرکت نفت تزئین شده است مسیر روستای دانیال قراردارد.

گروه کوهنوردی کندلوس درهشتمین برنامه زمستانی خود غاردانیال گنجا نده است.

بعدازظهرپنجشنبه 19/11/85ساعت 30/15دقیقه به سمت چالوس حرکت کردیم که با رسیدن به گچسر متاسفانه جاده به دلیل ریزش بهمن بسته شد،باکمی تأخیرسرپرست گروه تصمیم برگشت به کرج راگرفته وازجاده قزوین رشت به سمت رشت واز آنجا به سمت سلمانشهر برویم که این وضعیت سبب حدود 10ساعت تأخیر دربرنامه گردید.

بارسیدن به سلمانشهر به سمت روستای دانیال حرکت کردیم ودر ساعت 50/4دقیقه صبح جمعه به روستا رسیدیم که به دلیل کمی وقت تاطلوع خورشید وبارندگی های طول هفته وگل آلود بودن منطقه ترجیها شب را در وسیله نقلیه مان سپری کردیم.

درساعت30/7 دقیقه صبح جمعه بعدازکمی استراحت وآماده شدن به سمت غار حرکت کردیم تعداد اعضای شرکت کننده در این برنامه 12نفربود.

حرکت گروه از مدرسه روستای دانیال شروع شدوبعدازطی حدود100متر به سمت غرب به رودخانه رسیدیم ، بعدازعبورازپل درحالی که دریای خزردرپشت ماقرارداشت به سمت جنوب ادامه مسیردادیم.

بعدازطی حدود 1.4   کیلومتر به انتهای مسیردرراستای غرب رودخانه رسیدیم وبا عبورازرود خانه در شرق آن و درخلاف جهت حرکت آب و در حدود 400متر در راستای رودخانه به سمت جنوب حرکت کردیم و درهمین حال متوجه رودخانه کوچکی شدیم که از سمت بالای دره به این رودخانه سرازیرمی شدکه از نشانه های دهانه این غارآبی بود از آنجا حرکت به سمت بالای دره را آغازوبعد از طی حدود 200متر به تخته سنگ بزرگی رسیدیم که دربالای آن دارای تاج سنگی بود که چند درخت نیز درروی آن روییده بودند،دهانه ی غار درنقطه برخورد این سنگ با ارتفاع حدود 10متر با زمین قرارداشت که فقط با ایستادن درکناراین دیواره قابل رویت بودکه درحدود ساعت 9 صبح به این نقطه رسیدیم.

دهانه غار در موقعیّت "37 39 36 شمالی و"51 10 51 شرقی و ارتفاع 185متر از سطح دریا قرار دارد.

غار دانیال از نوع غارهای آبی است که درعمیق ترین نقطه آن در بهمن ماه آب از 110- 120سانتی متر متجاوزنمی شود.

مسیر حرکت در خلاف جهت حرکت آب است وباتوجه به تک انشعاب بودن آن احتمال گم شدن به صفر می رسد.

در حدود ساعت 9:30 بعدازکمی استراحت وپوشیدن لباس مناسب برای غارحرکت خودراباشمارش اعضاء در داخل غارآغاز کردیم.

داخل غاربابعضی ازتشکیلات غاری ازقبیل استلاگمیت،استلاگتیت، فلاوستون،مرواریدی و.... پوشانده شده بود،

مسیر غار بیشتر به صورت دالان است که باعبوراز آبشارهای متعدد کوچک وبزرگ به تالارهای زیبامنتهی می شود  حرکت دربعضی دالان هابه صورت نشسته وحرکت برروی پنجه ها می باشد یکی ازاین تالارها که بزرگترین آنها نیزبود به دلیل ریزش آب ازسقف آن سرتاسر از گِل پوشیده شده است وتنها نقطه ی مسیر است که درروی خشکی ادامه پیدا می کند،این تالار تقریبا در میانه راه قرارداشت.

بعد ازحدود30/1 دقیقه با نظر سرپرست گروه یک تیم سرعتی تشکیل شد،ادامه مسیررادر30دقیقه پیمودیم که باتوجه به نشانه های موجود وعدم راه عبوری ونوشته های اهالی روستا مانند نامهای خود (علی دانیالی،سجاد دانیالی) بارنگ قرمزبرروی دیواره ها گویابه انتهای مسیر رسیده بودیم که با ارزیابی های انجام شده توسط مربی وسرپرست گروه ما نیز به این مهم دست یافتیم بعد از کمی استراحت در ساعت 40/11 حرکت به سمت دهانه غار را آغاز کردیم ودر ساعت 15/13 دقیقه به دهانه غار رسیدیم.

بعد ازتعویض لباسهای خیس درساعت45/13دقیقه به سمت روستا حرکت کردیم ودر ساعت 15 به مدرسه و وسیله نقلیه رسیدیم.

در ساعت 16 بعد ازصرف نهار به سمت تهران حرکت کردیم ودرساعت50/20 دقیقه 20/11/85 یکی دیگر ازبرنامه های گروه با سلامتی کامل اعضاء شرکت کننده به پایان رسید.

نکته قابل توجه اینکه طول غار دانیال حدود1000-1200متر است وحداقل زمان لازم برای اجرای خود غار 4 ساعت می باشد و برای دست یابی راحت به دهانه غار به دلیل نمایان نبودن آن از پایین بهتر است از روستاییان کمک گرفته شود.

 

 

تهيه و تنظيم از : محمد جواد محسن پور سهياین صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۸۷/۰۱/۱۵ساعت 18:29  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

تعدادی کوهنورد جوان سوئیسی در کاری منحصر به فرد اقدام به برپایی یک حوضچه آب گرم جکوزی بر روی قله 4807 متری مون بلان نمودند !

آنها برای انجام این کار ، علاوه بر وسایل کوهنوردی خود مجبور به حمل دستگاههای آبگرمکن ، سوخت و حوضچه بادی پلاستیکی شدند . همچنین مقادیر زیادی برف را برای پر کردن این حوضچه در روی قله آب کردند . امان از دست این بشر دو پا !

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۷/۰۱/۱۴ساعت 7:26  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

این امکانات در کنار وبلاگ سمت چپ فعال می باشد

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۷/۰۱/۱۲ساعت 10:26  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

 

 

اسب عرب (Persian Arab )
پيشانى عريض، كمى برجسته و مسطح، روى بينى كوژ و صاف، بينى و منخرين ناصاف و برجسته در انتها، گوش كوچكتر از گوش تركمن، چشم درشت گرد، با حدقه برجسته، گونه مشخص و گرد اتصال سر و گردن قوى، گردن قوى و شمشيرى شكل، يال پرپشت، كپل مستقيم، افقى، برجسته و مربعى شكل، سينه مدور، كوتاه و عريض و شكم استوانه اى است و از نظر خصوصيات ظاهرى غيرقابل اشتباه از ساير نژاد هاى دنيا است. سر به طرز خاصى به گردن وصل شده و به طور آزاد مى تواند در همه جهات حركت نمايد. اسب عرب داراى تيره هاى متعددى مانند كهيلان حمدانى، عبيان، سگلاوى و حديان است و بسيار باهوش، شجاع، پرخون توام با نجابت و رنگ آن غالباً خاكسترى يا سمند است.
ارتفاع اسب: 15 وجب (۴/152 سانتى متر)
موارد استفاده: پرش و سرعت
در حال حاضر جمعيت قابل ملاحظه اى از اين نژاد در نواحى جنوب غربى كشور و به خصوص استان خوزستان و استان تهران وجود دارد و مى توان تعداد آن را بين 1000- 500 سر تخمين زد.

 

 

اسب تركمن (Torkaman Horse)
پيشانى عريض نبوده، صاف و اندكى برجسته و در دو طرف گوش تنگ مى شود. روى بينى كاو و صاف، منخرين صاف، گوش ها ظريف و خوش حالت با حركات زنده، چشم ها درشت و كشيده داراى مورب ويژه و حدقه برجسته نيست. اتصال سر و گردن به تن معمولاً مستقيم است. گردن در تيره يموت حجيم و عضلانى و در تيره آخال تكه نازك با انحنا و مورب، يال تنك و كم پشت، كپل كشيده مستطيل شكل و بعضاً قاطرى، جلوسينه طويل و عضلانى، شكم تازى و آهويى و سينه هم مدور، بلند و كشيده عميق است. اسب تركمن بسيار مطيع و ملايم بوده و در مسافت هاى طولانى پرنفس و مقاوم داراى توانايى زياد در پرش از مانع است. خونگرم و داراى چهار نعل بلند است. رنگ آن كهر، كرنگ، قره كر و نيله و داراى دو تيره به اسامى آخال تكه و يموت است.
ارتفاع اسب: در تيره آخال تكه 15 وجب (۴/152 سانتى متر)
در تيره يموت ۲/15 وجب (۴/154 سانتى متر)
موارد استفاده: سوارى و استقامت و ذخيره ژنى درآميخته گرى ها. جمعيت آن را احتمالاً تا 200 راس مى توان شناسايى كرد و منطقه پراكنش نيز استان گلستان و شمال خراسان است

 

 

............و


ادامه مطلب

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۷/۰۱/۰۳ساعت 16:42  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

اسبان بومى ايران
به طور كلى مى توان گفت براساس مقتضيات جغرافيايى اسب بومى ايران خيلى درشت اندام نبوده اما در عوض قوى و صبور و اطمينان بخش است. اين اسبان قرن هاى متمادى براى انجام كار هاى سخت مورد استفاده قرار گرفته اند. از معروف ترين اين اسبان مى توان از اسبان فلات ايران كه اكثراً خونى از اسب عرب ايرانى دريافت كرده اند به اسبان لرى، بختيارى، دره شورى، قشقايى و همچنين اسب تالشى اشاره كرد.

 

 

اسب هاى ايران به لحاظ وابستگى به نژادهاى مختلف

 

اسب هاى نژاد اصيل ايرانى: در تاريخ و فرهنگ مردم به نام نژاد خاص ناميده شده و داراى مشخصات و تيره نژادى هستند، انبوهى از اين اسب ها موجود و برخى از آنها داراى جمعيت نژادى محدود هستند. اين نژادها عبارتند از:
الف _ اسب نژاد اصيل عرب ايران: به گواهى تاريخ خاستگاه اصلى آن ايران بوده و اكنون در سراسر دنيا پراكنده و به نام اسب عرب ناميده مى شود. مركز اصلى نگهدارى آن بيشتر استان هاى خوزستان، لرستان، ايلام، تهران، كرمان، اصفهان، يزد، خراسان و فارس است و به احتمال قوى جمعيتى بيش از 40 هزار سر را شامل مى شود.
ب _ اسب نژاد تركمن ايران: قسمت اعظم جمعيت اين نژاد منطقه تركمن صحرا بوده و همانند اسب عرب داراى تيره هاى متعدد نژادى از قبيل آخال تكه و يموت است.

ج- اسب نژاد كرد ايرانى: اين نژاد اسب علاوه بر پاره اى ديگر از نقاط ايران در مناطق كردستان، كرمانشاه، ايلام، زنجان و آذربايجان غربى و ديگر استان هاى همجوار پراكنده است.
د _ اسبچه خزر ايرانى: خاستگاه نژادى آن دامنه هاى شمالى سلسله جبال البرز بوده و براى زيستن در جنگل هاى انبوه شكل يافته است و داراى بوله محكم، سم هاى بادوام و قد كوتاه بوده و براى عبور از جنگل و مناطق پرگل و لاى و بارانى مناسب است.
هـ ـ اسب نژاد چناران ايرانى: در دوره نادرشاه افشار از آميزش مكرر اسب نژاد عرب و نژاد تركمن به وجود آمده و داراى صفات ويژه قابل انتقال به نتايج خود است و پراكنش جغرافيايى اين اسب در ايران قسمتى از استان خراسان است.
ى - اسب نژاد قره باغ ايرانى: اين نژاد اسم خود را از قره باغ منطقه قفقاز گرفته و پس از جدايى آن منطقه از ايران در جنگ عباس ميرزا وليعهد فتحعلى شاه ايلخى عظيم (پرنس ميگرادوف) به ايران آمده و در آذربايجان پراكنده شده است.
و - اسب سيستانى: تنها اسب خونسرد ايرانى بوده و داراى جثه اى تنومند كه در سن بلوغ وزن آن از ديگر اسب هاى نژاد ايرانى سنگين تر است و پراكنش آن در سيستان و بلوچستان است.
توده هاى اسب هاى ايرانى: در كتب دامپرورى و تاريخ و اسب نامه ها و در فرهنگ مردم از آنها به نام اسب هاى بختيارى، قشقايى و تركى، شاهسون، طالشى، باصرى، دره شورى و ورامينى نام برده مى شود.

 

گروه اسب هاى فلات ايران: به عبارتى به آن پلاتوپرشين گفته مى شود.

 

گروه اسب هايى كه طى 60 سال اخيراً به كشور وارد شده اند: اسب هاى نونيوس (Nonius)، فوروويوس(Frovius) ، آردنه (Ardene)، يورا (Yura) و اسب هاى شبه جزيره بالكان به نام گيدران. اين اسب ها در ايلخى هاى دولتى ورامين، بجنورد و مراغه با اسب هاى نژاد ايرانى آميخته شده اند. نژاد خارجى قابل ذكرى كه در حد جمعيت قابل ذكر به ايران وارد شده و در حال حاضر نزديك به 200 سر از آن در كشور پراكنده است، اسب تروبرد مى باشد. اين نژاد در تركمن صحرا و تهران با اسب هاى تركمن ايرانى آميخته شده و دوخون هاى متعددى با ضرايب مختلف به وجود آورده است. طبق آخرين آمار جمعيت اسبى كشور بيش از 150 هزار سر است.

این هم عکسی از یک اسب با نژاد تروبرد

 

 

منبع:عشق اسب

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۷/۰۱/۰۳ساعت 16:39  توسط امید عزت پور (محیط بان )  | 

دستگاه گوارش به ترتیب از بخش های زیر تشکیل شده است

1-دهان: با لبها آغاز و به حلق ختم می شود و در آن زبان و دندانها قرار داشته و غدد بزاقی با ترشحات خود به عنوان اولین عامل شیمیایی به هضم کمک می کنند.

2-حلق: یک سوراخ به سمت دهان، دو سوراخ به سمت بینی، یک سوراخ به سمت مری، یک سوراخ به سمت هنجره و دو سوراخ به سمت گوش دارد.

3-مری: از سه ناحیه دهانی، گردنی و سینه ای تشکیل شده و بافتی از جنس عضلات صاف غیر ارادی دارد.

 

4-معده: از دو بخش پيش معده و معده اصلي تشکيل شده که فقط معده اصلي سلولهاي ترشحي دارد. از بالا توسط دريچه کارديا به مري و از پايين توسط دريچه پيلور به روده کوچک وصل مي شود. در معده سلولهاي مرز نشين اسيد معده ترشح مي کنند و محيط را اسيدي مي کنند. همچنين اين سلولها ماده اي به نام فاکتور دروني ترشح مي کنند که با ويتامين ب۱۲ موجود در غذا ترکيب شده و موجب جذب آن در انتهاي روده باريک مي شود. سلولهاي اصلي پپسينوژن ترشح مي کنند که در محيط اسيدي معده به پپسين تبديل مي شود و بر روي مولکولهاي پروتئيني اثر مي کند. سلولهاي موکوس که پيش ساز سلولهاي مخاطي، مرزنشين و اصلي مي باشند، حاوي موسين هستند.

5-روده ها:

الف) روده کوچک: که از سه بخش دوازدهه، تهي روده (مياني) و لگني تشکيل شده است. روده باريک دو نوع حرکت دارد که يکي باعث راندن مواد غذايي به سمت روده بزرگ و يکي باعث مخلوط شدن غذا با شيره هاي گوارشي مي شود.

 

 

ب) روده بزرگ: شامل، روده کور، قولون و راست روده که به مخرج منتهي مي شود. در روده کور و قولون هضم ميکروبي که قسمت مهمي از هضم است انجام مي شود و اين دو قسمت از بخشهاي مهم دستگاه گوارشند.

علاوه بر غدد بزاقي، لوزالمعده و کبد هم از غدد ضميمه دستگاه گوارش هستند. در ضمن اسب کيسه صفرا ندارد ولي اين به معني عدم توليد صفرا نيست و فقط عضو ذخيره آن را ندارد ولي صفرا ترشح مي کند.

 

 


ادامه مطلب

این صفحه را به اشتراک بگذارید
+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۷/۰۱/۰۳ساعت 16:38  توسط امید عزت پور (محیط بان )  |